Esimest korda orienteerumispäevakul

Esimest korda orienteerumispäevakul – mida teha ja kuidas hakkama saada?

Meil on hea meel, et soovid orienteerumispäevakutest osa võtta. Enne kui koti pakid ja teele asud, vaata üle allpool toodud näpunäited, mis aitavad sul õigetele asjadele ja tegevustele nii enne starti, rajal kui pärast finišit tähelepanu pöörata.

Kohtume rajal!

Kui oled otsustanud, et soovid osaleda orienteerumispäevakul, siis on sul abi järgnevatest soovitustest:

Vali RMK Eestimaa orienteerumispäevakute kalendrist välja sobilik orienteerumispäevak

Kalendris on näidatud kõik üle Eesti toimuvate üritused asukohtade ja aegade järgi. Ürituste info juures on ka täpsustus, milliseid lisateenuseid (lasterada, lastehoid, müügitelk jms) seal pakutakse ja milline antud asukoha ilmaprognoos.  

Tutvu orienteerumise põhitõdedega ning leppemärkidega

Loe orienteerumiskaardi ja leppemärkide ning kompassi kohta SIIT, vaata videosid ning loe üle vastused korduma kippuvatele küsimustele. Enne rajale minekut on soovitatav teha igale orienteerujale mõeldud EOL-i kood. Selle saab e-mailile tellida internetist, aga ka üritustel koha peal. Kood on kõigile tasuta. RMK Eestimaa orienteerumispäevakud kasutavad EOL koodi tulemuste isikustamiseks ning statistikaks.  

Paki kokku varustuse kott

Võta kaasa sportlikud jalanõud, sest metsas ja maastikul liikudes vajad tugeva tallaga jalanõusid, mida sa ei karda märjaks teha; spordisärk; pikad sportlikud püksid ning tuulejakk/dressipluus. Hea oleks kaasa võtta ka kompass, kuid esimesel korral saad ka ilma selleta hakkama. Küsi korraldajalt, ehk on tal võimalik sulle kompassi laenata! Pista kotti ka veepudel ning snäkk.  

Kutsu sõbrad kaasa ja mine päevakule

Kohalejõudmiseks kasuta iga päevaku info juures antud kohalesõiduinfot, mille saad avada oma nutiseadmega, et täpselt kohale navigeerida. Koordinaadid on võimalik avada nii Google Maps'i kui Waze'ga ning asukoht on nähtav ka EOMapi kaardiaknas. Linnalähedastel päevakutel kaalu kindlasti ühistranspordi või jalgratta kasutamise võimalust - säästad ehk aega ja raha, kuid kindlasti keskkonda! Päevaku asukoht on tähistatud RMK Eestimaa orienteerumispäevakute viitadega, järgi ka korraldaja teisi suuniseid kohalsõiduks ning parkimiseks.  

Päevakule jõudes suundu info-/müügitelki

Infotelgist saad, nagu nimigi ütleb, infot käesoleva ja järgmiste päevakute kohta, tasuda osaluse eest (sularahas), kaardi, rentida elektroonilise märkevahendi (nn SI-pulga) ning küsida nõu. Infotelki saad jätta ka enda autovõtmed ning vajadusel jätta ka hoiule enda koti või üleriided.  

Vali endale võimetekohane rada

Iga orienteerumispäevakute sari pakub erineva pikkuse ja raskusastmega radu. Vali alustuseks pigem lühem ja kergem rada või läbi kontrollpunkte valikuliselt. Konsulteeri kindlasti korraldajaga, milline rada sulle sobida võiks.  

Läbi oma esimene orienteerumisrada

Esmalt tuleb teha SI-pulgaga märge stardikohas asuvates nullimise, kontrollimise (mitte alati) ja stardi jaamas, millega läheb sinu aeg tööle. Rajal tee märge kõikides kontrollpunktides ning samuti finišis.  

Pärast finišit suundu tulemuste telgi juurde

Paljudes sarjades on tulemuste ja info-/müügitelk ühes. Kui oled lõpetanud, kontrollib korraldaja sinu SI-pulga peal olevaid märkeid arvutiga - kontrollitakse, kas oled läbinud kõik ettenähtud kontrollpunktid ning teinud seda õiges järjekorras (kui oled valinud kindla raja või klassi). Korraldaja annab sulle pärast tulemuste maha lugemist sinu etapiaegadega tulemuste tšeki ning sinu tulemused on peatselt nähtavad Tele2 otsetulemuste kaudu www.päevakud.ee lehel. Lapsi ootab finišis maitsev Corny batoon.  

Pärast finišit vaheta riided ning võrdle enda raja läbimist ja tulemust sõprade ja teiste päevakulistega

Tulemuste tšeki pealt leiad info, kui kiiresti liikusid stardist finišini ning ka iga kontrollpunkti vahel. Täielikud tulemused leiad kas samal õhtul või järgmisel päeval SIIT. Sotsiaalmeedias pilte jagades kasuta märksõnu #orienteerumine #päevak #riigimets  

Planeeri järgmise päevaku külastus

Loodetavasti hakkasid sulle orienteerumine ja orienteerumispäevakud meeldima. Kutsu järgmiselgi korral sõbrad kaasa ja kohtume metsas! Orienteerumispäevakud ootavad sind!