Orienteerumise maailmameistrivõistlused ETV-s

Orienteerumise maailmameistrivõistlused ETV-s

Teisipäeval peetud lühiraja eeljooksuga avati Norras Østfold´i maakonnas 36. orienteerumise maailmameistrivõistlused. Norrat loetakse sportliku orienteerumise sünnimaaks, kus 1897. aastal peeti maailma esimesed võistlused. Eestlased on taasiseseisvumise järel osalenud kõigil MM-võistlustel ning kolmandat aastat järjest – alates kodustest maailmameistrivõistlustest 2017. aastal, näitab ETV otseülekannetena ka meie ala MM-finaale.

Tänavused maailmameistrivõistlused on erilised selle poolest, et esimest korda on lahku löödud metsa- ja sprindidistantsid. Alates sellest hooajast joostakse paaritutel aastatel MM-võistluste raames ala klassikalisi distantse, kus kavas on – tavarada, lühirada ja teatevõistlus ning paaris aastatel toimuvatel MM-idel orienteerumise uusi distantse – sprinti, sprindi väljalangemis-võistlust ja sprinditeadet.

Kõige esimestel maailmameistrivõistlustel 1966. aastal Soomes oli kavas vaid  kaks ala – 1.30.-1.40. tunni pikkune tavarada ning ca 40-minutiliste etapiaegadega teatevõistlus (algul 4-, hiljem 3-liikmelistele võistkondadele). Alates 1991. aasta MM-võistlustest Tšehhis lülitus programmi ca poole tunnise kestusega lühirada, 2001. aasta MM-ist Soomes 12-15 minuti pikkune sprint. Alates 2014. aasta MM-ist Itaalias lisandus MM-programmi veel sprinditeade 4-liikmelistele võistkondadele, kus ühes võistkonnas jooksevad 2 meest ja 2 naist järjestuses: N-M-M-N. Alates tuleva aasta MM-ist Taanis võetakse kavva veel ka sprindi väljalangemis-võistlus, kus kvalifikatsiooni järel leiavad aset 5-8 minutilise kestusega play-off ringid võitja selgitava finaalini välja.

Tänavusel MM-il on osalemas 9 eestlast: 5 meest ja 4 naist.

 

Eesti televisioon ja ERR-i spordiportaal kajastavad kõiki kolme MM-i finaalvõistlust järgmistel aegadel:

14. august, kolmapäev: tavarada – ETV kl 14.30 – 17.00; ERR-i spordiportaal sport.err.ee kl 14.30 – 19.20

16. august, reede: lühirada – ETV kl 14.45 – 17.00; sport.err.ee 14.45 -19.20

17. august, laupäev: teatevõistlused – sport.err.ee kl 17.10 – 21.30

MM-i otseülekandeid kommenteerivad orienteerumist hästi tundvad inimesed – ETV spordikommentaator ja sage orienteerumispäevakutel käija Tarmo Tiisler ning endine Eesti orienteerumis koondise liige Andreas Kraas.

Võistluste koduleht: https://www.woc2019.no

Kõigi distantside online-tulemused, GPS-jälgimise ja web-TV lingid leiab aadressilt: https://orienteering.sport/event/world-orienteering-championships

Fotol tänavune Eesti MM-koondis: esireas vasakult Kristo Heinmann, Kenny Kivikas, Heino Ollin ja Lauri Sild. Teises reas Laura Joonas, Evely Kaasiku ja Marianne Haug. Kolmandas reas Annika Rihma ja Timo Sild. (Autor: koondise peatreener Olle Kärner)